TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI TRABZON ŞUBESİ’NDEN BASIN AÇIKLAMASI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

15 AĞUSTOS 2020, CUMARTESİ   

42

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI TRABZON ŞUBESİ’NDEN BASIN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 13.09.2015   Güncellenme Zamanı: 13.09.2015 14:25:50  Yayınlayan Birim: TRABZON ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 13.09.2015 14:25:38

5 Yıl Önce, Daha Proje Başlamamışken Söylemiştik; Akyazı Projesi Dolgu Alanı İle Sahil Yolu Geniş Bir Suyolu İle Ayrılmalıdır.

      Öncelikle, bugünlerde hepimizi farklı bir ruh haline sokan, ülkemizin bekasına kasteden terörü, teröristleri ve onlara destek olanları lanetliyor, şehitlerimize rahmet, ailelerine ve milletimize sabır, gazilerimize de acil şifalar diliyoruz. Medeniyetler inşa etmiş bu milletin ve evlatlarının, birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde bu hainlere fırsat vermeyeceğini biliyoruz.

      15 Haziran 2010 tarihinde İnşaat Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi olarak yaptığımız açıklamanın bir kısmını bugün bir kez daha ve daha da vurgulu olarak ifade etme zorunluluğunu hissediyoruz.

      O tarihteki açıklamamızda birçok noktaya dikkat çekmiş, bunlardan biri olarak da;

"Akyazı Projesi, kıyı ile bütünleşmiş olarak değil, ada benzeri bir yapı olarak inşa edilmeli, proje ile sahil yolu arasında mutlaka geniş bir suyolu bırakılmalıdır. Bu sayede güneyde yamaçlardan aşırı yağmur sonucu oluşan yüzey akışları için koruyucu önlem alınmış olacak, Karadeniz sahillerinde yapılamayan sportif etkinliklerin de (durgun su gerektiren kürek sporu gibi) yapılabilmesini sağlayacaktır. Ayrıca, durgun su kenarlarında oluşturulan, halkın kullanımına açık tesis ve sosyal donatılar da bu şekilde artırılabilecektir."

demiştik. Bu hususu o tarihten bugüne kadar çeşitli ortamlarda bir araya gelme fırsatı bulduğumuz yetkililerle defalarca paylaştık.

      Bugün geldiğimiz koşullarda projenin önemli bir kısmının gerçekleşmekte olduğunu görmekteyiz. Ancak, bahsettiğimiz "proje ile sahil yolu arasındaki suyolu" gerekliliği görüşümüzü tekrarlıyoruz. Gerek küresel iklim değişikliğinin getirdiği, gerekse bugüne dek yaşadığımız yoğun ve hesaplarda kullandığımızın çok üzerinde tekerrür yılına sahip yağışlar mutlaka dikkate alınmalıdır. Burada özellikle projenin gerçekleştiricisi olan Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) bu bölge için detaylı çalışması zorunludur. Akyazı Projesinin gerçekleştiği alanda, proje dolgusu gerçekleşmeden önceki tarihlerde de ciddi yağışlar sonrası mevcut sahil yolunun (bütün drenaj sistemlerine rağmen) sular altında kaldığı, bu suların en yakın alan olan denize drene edilme zorunluluğunda kalındığı unutulmamalıdır. Şimdi gerçekleştirilen dolgu alanının sahil yolu ile arasında geniş bir suyolu bırakılmaması durumunda yoğun bir yağış durumunda denize olan mesafe çok uzadığından bu şekilde bir drenaj artık söz konusu olmayacak, kendi elimizle afete davet çıkaracağız.

      Yapılacak geniş ve iki tarafı açık suyolunun kıyıları da halkın kullanımına açık ve Akyazı Projesine değer katabilecek sosyal alanlar olarak oluşturulmalıdır. Bu şekilde alanın sürekli kullanımı da sağlanabilecektir.

      Bahsettiğimiz; açık veya kapalı basit bir drenaj kanalı veya sistemi değil, üzerinde ciddi şekilde çalışılması gereken geniş bir suyoludur. Bugün, bunun için geç değil, hatta hızla ve rahat biçimde projelendirilerek yapılabilir. Akyazı Projesi, Trabzon için önemli bir proje, proje alanı da Trabzon için önemli bir alandır. Bu alan, Trabzon`u ve Trabzon`un özelliklerini iyi bilenlerin katkıları ile geliştirilmesi gereken bir yerdir. Sadece kurumsal mantıkla projeye ve alan kullanımına karar verilmemelidir.

      Yine 15 Haziran 2010 tarihli açıklamamızın son kısmı ile bitirmek istiyoruz;

"İnşaat Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi olarak, bugüne dek olduğu gibi, bundan sonra da Trabzon`umuz için önemli gördüğümüz tüm projelere ve Akyazı Projesine de belirttiğimiz hususlar dikkate alındığında, gerekli katkıyı koymaya devam edeceğimizi belirtmek isteriz."

Saygılarımızla.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

Trabzon Şube Yönetim Kurulu adına

 

Mustafa YAYLALI

Şube Başkanı


Okunma Sayısı: 146

Trabzon Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.