NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ VERİ VE GEOTEKNİK RAPORU HAKKINDA AÇIKLAMA ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

22 AĞUSTOS 2019, PERŞEMBE   

15

TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ VERİ VE GEOTEKNİK RAPORU HAKKINDA AÇIKLAMA

    Yayına Giriş Tarihi: 24.04.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 25.04.2019 16:33:45  Yayınlayan Birim: TRABZON ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 25.04.2019 16:30:36

Zemin ve Temel Etüdü Uygulama Esasları ve Rapor Formatı” nda, geoteknik rapor formatını imzalayacak inşaat mühendisi için; geoteknik alanında uzmanlığını tamamlamış şartının mı yoksa sadece dört yıllık inşaat mühendisliği bölümünden mezun olma şartının mı aranması gerektiği sorusu devamlı sorulmaktadır..

 

TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ VERİ VE GEOTEKNİK RAPORU HAKKINDA AÇIKLAMA

18.03.2019 tarih ve 30364 sayılı Resmi Gazete` de yayımlanarak yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği` ne yönelik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan " Zemin ve Temel Etüdü Uygulama Esasları ve Rapor Formatı" nda, geoteknik rapor formatını imzalayacak inşaat mühendisi için; geoteknik alanında uzmanlığını tamamlamış şartının mı yoksa sadece dört yıllık inşaat mühendisliği bölümünden mezun olma şartının mı aranması gerektiği sorusu devamlı sorulmaktadır.

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği` nin "Deprem Etkisi Altında Temel Zemin ve Temellerin Tasarımı için Özel Kurallar" başlıklı 16. Bölümünde, Zemin ve Temel Etüt Raporlarının; zemin araştırma sonuçlarının sunulacağı "Veri Raporu" ve tasarıma yönelik olarak hazırlanacak "Geoteknik Rapor" dan oluşacağı belirtilmektedir.

İmar alanlarındaki standart yapılar için Veri ve Geoteknik Raporunun; "Yapı Uzmanlık Alanında geçerli SİM ve İTB` ye sahip inşaat mühendisi" tarafından, rapora esas arazi üzerinde yapılacak yapının türüne bağlı olarak, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinin 1.3.2. maddesi kapsamına giren, özellikle zemin ve yapılar için ise, Geoteknik Raporunun, yeterli yapı tasarım ve geoteknik analiz-tasarım tecrübesi olan, "Geoteknik Uzmanlık Alanında geçerli SİM ve İTB` ye sahip İnşaat Mühendisi" tarafından, hazırlanması gerektiği değerlendirilmektedir.

 


 

Dosyalar

ek-1 (58 KB) (25.04.2019 16:30:48)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 37

Trabzon Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır