NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI TRABZON ŞUBESİNDEN BASIN AÇIKLAMASI `TRABZON İLİ ARAKLI İLÇESİ ÇAMLIKTEPE KÖYÜNDE MEYDANA GELEN SEL VE HEYELAN ` ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

12 ARALIK 2019, PERŞEMBE   

26

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI TRABZON ŞUBESİNDEN BASIN AÇIKLAMASI `TRABZON İLİ ARAKLI İLÇESİ ÇAMLIKTEPE KÖYÜNDE MEYDANA GELEN SEL VE HEYELAN `

    Yayına Giriş Tarihi: 19.06.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 19.06.2019 16:20:18  Yayınlayan Birim: TRABZON ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 19.06.2019 16:20:13

 

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI TRABZON ŞUBESİNDEN BASIN AÇIKLAMASI "TRABZON İLİ ARAKLI İLÇESİ ÇAMLIKTEPE KÖYÜNDE MEYDANA GELEN SEL VE HEYELAN"

Trabzon ilimizin Araklı ilçesin de meydana gelen ve can ve mal kayıplarına sebep olan afet için ülkemize, Trabzon halkımıza ve tüm milletimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Kaybettiğimiz canlara Allah`tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyoruz. Afetin sebep olduğu maddi kayıpların da devletimiz tarafından bir an önce telafi edilmesini, mağdur olan vatandaşlarımızın daha fazla sıkıntı yaşamadan bu mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini bekliyoruz. Dünya var olduğundan bugüne bu tür veya buna benzer şekilde milyonlarca olay meydana gelmiştir. Kısaca «doğa olayı» olarak tanımladığımız bu vakaları "doğal afet" haline getiren ne yazık ki biz insanlarız. Yıllardır, "Doğa olayları doğal afete dönüşmesin" demekten ve bu olay ve afetlerin hepsinden hemen sonra hassas noktaları içeren açıklamalar yapmaktan bıkmadık ama artık "DUR" denmelidir. Kent planlamalarındaki usulsüz müdahaleler, plansız yapılaşma, kentsel, kırsal alanlarda projesiz altyapı çalışmaları, bölgemizde özellikle dere ve havzalara bilimsel ve teknik çalışmalar olmadan müdahaleler ve buna benzer birçok konuda yaptığımız uyarıları yenilemekten de bıkmayacağız.

Trabzon Araklı da meydana gelen ve afete dönüşen bu olayın ardından, uygulamadaki gibi bilimsel ve teknik bilgi ve donanıma sahip olmadan kamuoyuna açıklamalar yapıldığını üzüntü ile izlemeye başladık. Bilim ve teknik dışında yorum, açıklama yapanların, fikir yürütenlerin bu olayı afete çeviren zihniyetten farkı yoktur. Bilinmelidir ki 50 yıldan fazla bir süredir bölgemizde bu doğa olayları, doğal afete dönüşmekte ve ilgili, ilgisiz, bilgili, bilgisiz olduğuna bakılmadan herkes konuşmakta, sadece suçlu aramaya odaklanmakta, çoğu kez de yanlış noktalara yönlenmektedir. Yıllardır konuyla ilgili açıklamalarımızda da önemle vurguladığımız birçok hususun göz ardı edildiği ve olaylara bilimsel açılardan yaklaşılması noktasında sorunlar olduğu ortadadır.

Afete dönüşen bu olayın ardından Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ve İnşaat Mühendisleri Odası Trabzon Şubemiz birlikte bir heyet oluşturmuştur. Bu heyetin yerinde yapacağı incelemelerin ardından bilimsel bakış açısı ile hazırlayacağı rapor tüm kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Saygılarımızla.

İnşaat Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi

 


Okunma Sayısı: 41

Trabzon Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır