TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ DİPSİZ GÖL DOĞAL GÖLDÜR! GÜMÜŞHANE`DE TAŞKÖPRÜ YAYLASI`NDA YASAL İZİNLE YAPILAN DEFİNE KAZISI SONUCU YOK OLAN DİPSİZ GÖL İLE İLGİLİ OLARAK İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GÜMÜŞHANE İL TEMSİLCİLİSİ ONUR DORUK YAPTIĞI AÇIKLAMA ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

12 AĞUSTOS 2020, ÇARŞAMBA   

16

DİPSİZ GÖL DOĞAL GÖLDÜR! GÜMÜŞHANE`DE TAŞKÖPRÜ YAYLASI`NDA YASAL İZİNLE YAPILAN DEFİNE KAZISI SONUCU YOK OLAN DİPSİZ GÖL İLE İLGİLİ OLARAK İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GÜMÜŞHANE İL TEMSİLCİLİSİ ONUR DORUK YAPTIĞI AÇIKLAMA

    Yayına Giriş Tarihi: 21.11.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 22.11.2019 16:10:34  Yayınlayan Birim: TRABZON ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 22.11.2019 16:09:21

Dipsiz göl doğal göldür!Gümüşhane`de Taşköprü Yaylası`nda yasal izinle yapılan define kazısı sonucu yok olan Dipsiz Göl İle İlgili Olarak İnşaat Mühendisleri Odası Gümüşhane İl Temsilcilisi Onur Doruk yaptığı açıklamada Dipsiz Gölün su birikintisi olduğu yönündeki iddialar gerçekçi olmadığını belirterek " Dipsiz Göl, doğal göldür. "dedi.

Şehrimizin merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırlarındaki Taşköprü Yaylası`nda yasal izinle yapılan define kazısıyla 12 bin yıllık Dipsiz Göl yok edildiğini belirten Doruk "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından `Doğal SİT alanı` kapsamına alınan ve eski haline dönüştürülmesi için çalışmaların başlatıldığı Dipsiz Gölün su birikintisi olduğu yönündeki iddialar gerçekçi değildir.  Dipsiz Göl, doğal göldür. Dipsiz Göl yağışlar ve yüzeysel drenaj ile beslenerek oluşmuş doğal göldür."diyerek şu açıklamaları yaptı; 

"Dipsiz Göl coğrafi anlamda doğrudan kalın bir kar kütlesinin varlığı ve hareketi ile gelişen bir buz ve kar kütleleriyle oluşan, bunların kristalleşme ve aşındırmaları sonucunda ortaya çıkan çanak yapıdır. Bir coğrafya arşivi yok olmuştur ve telafisi mümkün değildir. Bilim insanlarının araştırma yapabilmek için aylarca uğraşarak yasal izin ve etik kurulu belgeleri toplamaya çalıştığı ülkemizde, nasıl bir gerekçeyle bu kazıya yasal izin verildiğini anlamak mümkün değildir. Dolayısıyla yaşanan bu tecrübe, bu tür izinlerin verilmesinde, konu hakkında bilimsel yeterliliği olan kurumlardan da görüş alınmasının; doğal, kültürel ve bilimsel değerlerimizin korunması, sürdürülebilir kullanımı ve faydalanılması bakımından önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Oda olarak Türkiye fiziki coğrafyasının paha biçilemez doğal değerleri olan göllerimize, bu şekilde kontrolsüz ve bilgisizce zarar verecek her türlü hatalı uygulamaya karşı olduğumuzu kamuoyu ile paylaşıyoruz"

Trajikomik açıklama!

"Doğal gölün eski haline geriye getirilebileceği hakkında ki açıklamalar tabir yerinde ise izahdan varis, trajikomik açıklamalardır. Göl kazı ile yok edilmiştir. Dipsiz Göl`ün yüksek yamaçlarda bulunması soğuğa karşı dirençli ve hassas ekosistemin bir parçasıdır ve gölün ortadan kaldırılıp bölgedeki ekosistemin tüm parçalarına zarar vermiştir. Gölün ortadan kaldırılması sadece gölün ekosistemini değil, karasal ekosistemdeki canlıları da etkiledi. Dipsiz Göl`ün kazılarak yok edilmesi, bilim insanların gelecekte yapılacak keşifleri de ortadan kaldırdı. Gölde altın arandığı söyleniyor. İki kişinin devletin yetkisine müracaat edip, pek çok basamağı geçerek izin alıp, böyle bir olayın olması düşündürücüdür. Göl maalesef fauna ve florasını kaybetti."

Define gölün kendisiydi! 

"Define aramak için gölü yok ettiler ama esas define gölün kendisiydi, Esas define; Gümüşhane`nin dağında, taşında, toprağında ve suyunda. Cumhuriyet Başsavcılığı`nın bu olay karşısında devlet adına soruşturma yürütmesi gerekiyor. Şikâyete lüzum yoktur. Orada yaşanan olay ile devletin herhangi bir kurumunu ateşe vermekten farksızdır. Özel mülk olsaydı orada o kazı yapılamazdı, bu işin sorumluları muhakkak ortaya çıkartılmalıdır."

          "  Şehrimizde yaşanan bu son olayın ve bundan önce dikkat çektiğimiz olayların baş sorumluları yetki sahibi olup, sorumluluk sahibi olmayan idarecilerdir. Bu şehir bilimsel ve teknik aklı terk etmiştir. Bu şehrin valisi başta olmak üzere bütün idarecilerine her türlü teknik konuda oda olarak destek vermeye hazır olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz.  Bir kez daha şehri bilimsel aklı ön plana almaya davet ediyorum."

 


Okunma Sayısı: 17

Trabzon Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.