İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

27 ŞUBAT 2021, CUMARTESİ   

31

TAKA GAZETESİ `AYDIN GÜVEN TAZELEDİ`

    Yayına Giriş Tarihi: 25.02.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 25.02.2020 09:27:47  Yayınlayan Birim: TRABZON ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 25.02.2020 09:23:17

İnşaat Mühendisleri Odası Trabzon Şube 15. Olağan kongresi gerçekleşti. Tek liste ile gidilen genel kurulda mevcut başkan Muzaffer Aydın, ikinci dönem için vize aldı. Aydın, yeni dönemde de çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini söyledi.

İnşaat Mühendisleri Odası Trabzon Şube 15. Olağan kongresi gerçekleşti. Tek liste ile gidilen genel kurulda mevcut başkan Muzaffer Aydın, ikinci dönem için vize aldı.

Aydın, Türkiye`nin deprem ülkesi olduğunu ifade ederek, "Ülkemizde her yıl yıkıcı nitelikte depremlerle karşılaşıyoruz. Can ve mal güvenliği çoğu zaman önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Deprem denilince insanlarımızın aklına inşaat mühendisliği gelmelidir. Bunu sağlamadığımız sürece deprem sonrasında acı durumlarla karşılaşmaya devam edeceğiz.

Ülkemiz bir çok bağımsız aktif fay hattı barındırmaktadır. Bir doğa olayı olan depremi engelleyemeyeceğimiz gibi yerini ve zamanını da tahmin etmemiz imkansızdır. Bilinen fayların ortaya çıkaracağı depremin büyüklüğü hakkında da yaklaşık tahminlerden öteye gidemiyoruz. Böyle bir durumda ülke olarak beklenen depremlerin zamanı ve büyüklüğünü konuşmayı bırakmamız, meydana gelmesi kaçınılmaz olan depremlere karşı yapı stokumuzun deprem dayanıklılığını ortaya çıkararak gerekli tedbirleri hızlıca almamız gerekmektedir.

Son depremlerde de gördük ki, yıkılan ve ağır hasar gören yapıların hemen hemen hepsi mühendislik tasarım hizmeti almamış, yapımı mühendis gözetiminde gerçekleşmemiş, malzeme ile yapım kalitesi çok düşük yapılardır. Yapım işinin bir müteahhitlik işi değil, mühendislik hizmeti olduğunun altını kalın çizgilerle çizmemiz ve anlamamız gerekmektedir" dedi. Meslek Yasamız Yok Aydın, işsiz inşaat mühendislerinin sorununun da öncelikleri arasında olduğunu ifade ederek, "İşsiz meslektaşlarımızın sorunlarının çözümü için kamunun ve özel sektörün yatırımlarına hız vermesi gerekiyor.

Bununla birlikte inşaat mühendisliği bölümlerinin kontenjanlarının sınırlandırılması ve eğitim kalitesinin yükseltilmesi gerekmektedir. Her yıl 10 bin yeni inşaat mühendisinin diploma aldığı bir ortamda işsizliğin ve ücretlerin düşük olması da beklenen bir durumdur. Bu durumun ortadan kaldırılması için hep birlikte akılcı çözümler üretmeliyiz.

Kamu kurumlarındaki atamalarda tecrübe ve liyakatle birlikte meslek disiplinine dikkat edilmesi gerektiğini her zaman söyledik. Yapım işlerinin olduğu bir kuruma inşaat mühendisi varken başka bir meslek disiplininden amir ataması yapılmasını uygun bulmadığımızı defalarca söyledik, söylemeye devam edeceğiz.

Meslek yasamızın olmayışı başka meslek disiplinleriyle işimizi de paylaşmamıza yol açmaktadır. Meslek yasamızın bir an önce oluşturarak mesleğimizdeki alt disiplin alanlarımız net olarak belirlenmelidir. Bu konuda oda olarak genel merkezimizin yaptığı çalışmaları yetersiz bulduğumuzu ifade ediyorum" diye konuştu.

BAHATTİN BAŞTÜRK

Yazı için tıklayınız.


Okunma Sayısı: 54

Trabzon Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.