İsrail Devleti’nin Katliamlarına Karşı Filistin Halkının Yanındayız!

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulunun, İsrail tarafından Filistin'de bir hastaneye yönelik gerçekleştirilen saldırı hakkında 18 Ekim 2023 tarihinde yaptığı açıklama

Eklenme Tarihi: 20/10/2023

Günlerdir tüm dünyanın gözü önünde katliam yaşanan Gazze’de, dün akşam saatlerinde İsrail Devleti tarafından bir savaş suçu daha işlenmiş, şehirdeki hastanenin bombalanmasıyla, ilk belirlemelere göre 500’den fazla insan hayatını kaybetmiştir.

1948’den bu yana uluslararası anlaşmaların ve BM kararlarının hiçe sayıldığı Filistin topraklarında işgal, katliam ve abluka altında yaşayan Filistin halkı her gün yeni acılar ve insani trajedilerle karşı karşıya kalıyor. Yıllardır Filistinlilerin zorbalıkla, katliamlarla boşaltıldıkları bölgeler işgal ediliyor, yağmalanıyor, tel örgülerle kuşatılan şehirlerde elektrik, su gibi en temel ihtiyaçlar engelleniyor, hava saldırılarıyla sivillerin üzerine bombalar yağdırılıyor.

Batının koruyuculuğu altında İsrail Devleti’nin yıllardır süren barbarlığı karşısında meşru direnme hakkını kullanan Filistin halkının mücadelesi ise, uluslararası medya gücünün manipülasyonlarıyla çarpıtılarak yeni katliamların meşruiyeti sağlanmaya çalışılıyor.

Bu eşitsiz ve kirli savaş karşısında uluslararası güçler açıkça Filistin halkının karşısında dururken, her türlü savaş suçu işleyen İsrail Devleti’nin saldırganlıklarına, Gazze’de gerçekleştirilen toplu katliama gözlerini yumuyor. Bölge ülkeleriyse göstermelik kınamalar yayımlarken savaş ve katliamlar karşısında ciddi bir yaptırım uygulamak bir yana İsrail Devleti’yle ilişkileri normalleştirme adına işgalci güçle iş birliğine gidiyor.

İnşaat Mühendisleri Odası olarak, Ortadoğu’da bitmeyen savaşların ve çatışmaların emperyalist güçlerin çıkarları doğrultusunda palazlandırıldığının altını çiziyor, emperyalist savaşlara ve işgallere karşı yurtta barış, dünyada barış ilkesinin kılavuzluğunda Filistin sorunun çözüme kavuşturulması gerektiğine inanıyoruz. Bir kez daha masum Filistin halkına desteklerimizi yineliyoruz.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

  • WhatsApp Image 2023-10-18 at 11.00.27.jpegTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası